Tohle je Pavel Kracík, náš člověk v Latinský Americe. A i o něm se dočtete v knize Vyvrhel.
Pavel Kracík, král všech sedmilhářů, byl můj hodně dobrej kámoš. Pocházel z Lomnice nad Popelkou, kde měl jeho brácha rockovej klub. Jeho rodina chovala novofundlanďáky a jeho máma byla léčitelka, což se mu ke konci asi stalo osudným.
S Pavlem jsem se seznámil už za komančů na mejdanu na Letný, kde žil s dcerou nějakýho diplomata v poměrně luxusním bytě. Udělal jsem tam tenkrát slušnej bordel a byt trochu zdemoloval. Pavel byl vždycky o krok napřed a za čas jsme se z nás stali kámoši. To on mi pustil první EBM kapely jako Skinny Puppy a Front 242. Díky němu jsem zjistil, co vlastně ta electronic body music je.
Pavel trpěl bájnou lhavostí. Měl dar, že dokázal okamžitě odhadnout člověka a naslibovat mu hory doly. Byl v tom fakt mistr. „Můj táta je hrabě Harrach a jednou zdědím tamhletu sjezdovku,“ nebo „Znám se s producentem od Prince – říkal, že vám chce udělat desku.“ Podobnejch kravin jsem od Pavla slyšel tuny a už jsem se tomu jenom smál.
Po revoluci se nalepil na skupiny jako Lucie nebo Oceán a vydal o nich nějaký knížky. Pak založil s Dušanem Vozárym vydavatelství a byl u zrodu Vozáryho skupiny Lorien. Snad jim dělal i manažera.
Nějak se dostal k pořádání velkejch koncertů, a když přijeli The Cure nebo Kraftwerk, tak je Pavel provázel po Praze. Legendární je historka, kdy vzal Roberta Smithe na turné po různejch pražskejch bytech a tam si pod nějakou záminkou půjčoval prachy. Nasbíral za ten večer prej pěknej balík. „Podívej, tamhle je můj kámoš Robert a ukradli nám peněženku, potřebujem půjčit nějaký prachy.» A opodál stál Robert Smith a nechápavě se culil.
Pak ale přišly horší časy.
Jak to s Pavlem Kracíkem dopadlo, se dočteš ve Vyvrhelovi v kapitole Náš člověk v Latinský Americe. Pokud ještě knihu Vyvrhel nemáš, nebo chceš opravdu originální dárek k Vánocům, máš jedinečnou příležitost: u všech objednávek v OKRAJ shopu si můžeš nechat napsat do knihy přání. Osobně ho tam naškrábu!
Lepší dárek neseženeš! Pořídit si můžeš i exkluzivní limitovaný tisk koláže, kterou ke kapitole Náš člověk v Latinský Americe vytvořil Pablo de Sax (v této limitované edici najdeš i další figurky ze začátku 90. let.
Samir Hauser